Upały w okresie od późnej wiosny aż po początek jesieni, od kilku już lat stały się elementem naszej codzienności. W związku z rosnącą średnią temperaturą tego okresu wielokrotnie szukamy możliwości zapewnienia sobie choćby chwilowej ulgi od upału. Biorąc pod uwagę to, że nie zawsze możemy montować zewnętrzne urządzenia na fasadzie nieruchomości, warto wiedzieć jakie rodzaje klimatyzatorów są dostępne na rynku i czym różnią się poszczególne systemy oraz urządzenia.
Klimatyzator przenośny czy stacjonarny — różnice między systemami
Ze względu na sposób montażu, możliwość ewentualnego przemieszczenia urządzeń i ilość niezbędnego osprzętu, rozróżniamy dwa główne typy klimatyzacji. W naszych mieszkaniach lub biurach często stykamy się z klimatyzatorami mobilnymi, które w zależności od potrzeb, możemy przemieścić pomiędzy pomieszczeniami, a także urządzeniami stacjonarnymi montowanymi na stałe. Klienci, podejmując się wyboru związanego z tym, czy kupią klimatyzator przenośny, czy stacjonarny, dokonują go przeważnie w zależności od typu użytkowanej nieruchomości. Mieszkańcy apartamentowców, bloków lub użytkownicy biur oraz lokali usługowych, w których właściciel lub wspólnota nie wyrażają zgody na ingerencję w mur, mają mocno zawężone możliwości. Dlaczego?
Klimatyzatory stacjonarne mogą występować w wersji split (obecnie jest to jedna z najpopularniejszych form klimatyzacji), czyli systemie, w którym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia montuje się tzw. parownik (inaczej nazywany jednostką wewnętrzną), a w małej odległości od niego, ale już po zewnętrznej stronie muru, montuje się „skraplacz” (nazywany jednostką zewnętrzną). Urządzenia tego typu są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają wykonywania dużej ilości otworów lub kucia ścian w celu poprowadzenia przewodów i rurek. Podobnym rozwiązaniem, ale o zdecydowanie większej wydajności, jest klimatyzacja multisplit. Zasada jej działania jest prawie identyczna jak układów split, ale w tym przypadku montuje się wiele jednostek wewnętrznych, których sieć tworząca instalację klimatyzacyjną w budynku połączona jest rurami i przewodami klimatyzacyjnymi z jedną, dużą i bardzo wydajną jednostką zewnętrzną. Minusem tego rozwiązania jest konieczność korytowania ścian i rozprowadzania przewodów do poszczególnych parowników. Analizując wysoką wydajność rozwiązań stacjonarnych, możemy zastanawiać się, czy klimatyzator przenośny ma sens.
Niestety ze względu na konieczność zamontowania jednostki zewnętrznej na fasadzie budynku, nie każdy będzie mógł skorzystać z dużej wydajności systemów klimatyzacji split. Często wspomniani wcześniej właściciele lub wspólnoty, które zarządzające daną nieruchomością, nie wyrażają zgody na trwałą ingerencję w użytkowany przez najemcę lokal i jego otoczenie. Wiele osób szukając rozwiązania, zastanawia się, czy warto kupić klimatyzator przenośny. Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej problemy, urządzenia tego typu mogą stanowić idealne rozwiązanie. Dodatkowo — przy wzięciu pod uwagę ile kosztuje montaż klimatyzacji split — na urządzenia mobilne powinny zdecydować się też osoby, którym szczególnie zależy na maksymalnym ograniczeniu kosztów montażu.
Urządzenia klimatyzacyjne przenośne są stosunkowo proste konstrukcyjnie. Dzięki kompaktowej obudowie nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca i łatwo jest je ustawić w najbardziej dogodnym rejonie pomieszczenia. Klimatyzacja tego typu nie generuje też uciążliwego hałasu, a bardzo wiele modeli może spełniać dodatkową funkcję. Jaką? Ze względu na zasadę działania, urządzenie może pomóc w osuszaniu pomieszczenia, w którym pracuje. Część kupujących zastanawia czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę. Obecnie w ofercie wielu sklepów znajdziemy urządzenia jedynie marketingowo zaliczane do gamy klimatyzatorów, będące w rzeczywistości klimatorami (czyli urządzeniami schładzającymi powietrze przy użyciu czynnika zewnętrznego, takiego jak lód lub zimna woda). Ze względu na konieczność usunięcia ciepłego powietrza z pomieszczenia, prawdziwy klimatyzator może wymagać montażu rury wyrzutowej, odprowadzającej zużyte powietrze poza lokal.
Klimatyzator przenośny czy wentylator. Które urządzenie będzie skuteczniejsze?
Oprócz urządzeń aktywnie chłodzących, takich jak systemy klimatyzacji mobilnej lub stacjonarne, na rynku znajdziemy prostszy sprzęt — działający na innej, mniej wydajnej zasadzie. Tym sprzętem są wentylatory. O ile w przypadku urządzeń klimatyzacyjnych powietrze jest schładzane przy użyciu zainstalowanych w nich systemu parowników i skraplaczy oraz czynników chłodzących, o tyle wentylatory schładzają powietrze mechanicznie. Wprowadzone w ruch łopatki wymuszają ruch i obieg powietrza, schładzając je i dodatkowo potęgując w nas wrażenie powiewu przyjemnej, świeżej bryzy. Zastanawiając się co wybrać do naszego lokalu — klimatyzator przenośny czy wentylator, weźmy pod uwagę specyfikę danego miejsca. Ze względu na to, że klimatyzator przenośny skutecznie schładza określoną powierzchnię, która w zależności od mocy urządzenia może wynosić od kilku do kilkudziesięciu metrów, urządzenia tego typu będą trafnym wyborem do miejsc o niskiej częstotliwości otwierania i zamykania zewnętrznych drzwi wejściowych. Ma to związek z ryzykiem wpuszczania dużych mas ciepłego powietrza, co mogłoby obniżyć efektywność pracy sprzętu. Jeżeli zaś w pomieszczeniu jest duży ruch, często otwierane są drzwi, przez co stale wtłaczane jest powietrze „z zewnątrz”, bardziej efektywne może okazać się zastosowanie tradycyjnych wentylatorów.
Warto przeczytać: Jak dobrać moc klimatyzatora?
Czy klimatyzator przenośny ma sens? Wydajność klimatyzacji
Wspomniana już określona przez producenta i zależna przede wszystkim od mocy sprzętu maksymalna powierzchnia, jaka może zostać schłodzona, stwarza obawy wśród kupujących klimatyzator przenośny, czy warto decydować się na takie rozwiązanie. Klimatyzator przenośny, czy to działa? Zdecydowanie tak! Trzeba jedynie pamiętać o prawidłowej eksploatacji (w tym regularnej wymianie filtrów powietrza) i odpowiednim dobraniu konkretnego urządzenia do naszych potrzeb.
Podsumowując, w zależności od charakteru pomieszczenia mamy do wyboru urządzenia w postaci klimatyzatorów stacjonarnych, przenośnych lub wentylatorów, zachowując kolejność według wydajności. Jeżeli zależy nam na maksymalnych osiągach i jak najniższym koszcie użytkowania, wybór powinien sprowadzać się do odpowiedzi na pytanie klimatyzator przenośny czy ścienny? Odpowiedź będzie zależna od spełnienia warunków lokalowych. Dla większości zastosowań optymalnym urządzeniem będą klimatyzatory mobilne.
One Comment